Totalitaryzm

Jeszcze około 80 lat temu totalitaryzm był ogromnym problemem na świecie. Obecnie na całej kuli ziemskiej istnieją nieliczne państwa, w których nadal funkcjonuje ustrój totalitarny. Czym jednak jest i jakie są jego cechy?

Totalitaryzm jest to system polityczny, oparty na obowiązującej wszystkich ideologii i na nieograniczonej władzy jednej partii, kontrolującej wszystkie dziedziny życia.

Cechy totalitaryzmu:
  •         Autokratyzm - system, w którym władza należy do jednej osoby
  •          Kontrolowanie wszystkich aspektów życia obywateli przez władze
  •          Ingerencja w poglądy obywateli
  •          Rozbudowana propaganda
  •          Pełna kontrola nad służbami i wykorzystywanie ich do terroru
  •          Monopartyjność
  •          Manipulacja środkami masowego przekazu

Wszystkie te cechy, jak nietrudno się domyślić, znacząco wpływały i wciąż wpływają na funkcjonowanie rodzin żyjących w takich krajach. Rodziny zmieniające swoje modele i rozpadające się, stały się przykrą rzeczywistością. Ingerencja państwa w funkcjonowanie rodzin ma też niestety znaczący wpływ na dzieci i ich rozwój oraz wychowanie.

Znalezione obrazy dla zapytania korea północna flaga
Flaga Korei Północnej
https://pl.wikipedia.org/
Najbardziej wyróżniającym się współczesnym krajem totalitarnym jest z pewnością Korea Północna. Nazwę ustroju tego państwa sformułował zmarły już przywódca Korei, Kim Ir Sen i nazwał go Dżucze. Jednak sposób sprawowania władzy w KRLD świadczy zdecydowanie o ustroju totalitarnym. Obowiązuje tu bardzo silna propaganda i odseparowanie od reszty świata. Obywatele nie mają Internetu (istnieje tylko intranet) oraz nie mogą przekraczać granic państwa.

Znalezione obrazy dla zapytania chiny flaga
Flaga Chin
https://pl.wikipedia.org
Innym, już nie tak wyraźnie wyróżniającym się państwem totalitarnym są Chiny. ChRL jest konstytucyjnie socjalistyczna, jednak faktyczną władzę pełni jedna partia. W Chinach jest to Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych – OZPL. Partia ta odpowiada za mianowanie ludzi na najważniejsze stanowiska (np. Przewodniczący Najwyższego Sądu Ludowego) oraz kierowanie najważniejszymi instytucjami. Reżim nie jest jednak tak surowy jak w Korei Północnej.



Źródła:
Totalitaryzm - 1 , 2
Autokratyzm - 3
Korea Północna - 4
Chiny - 5

1 komentarz: